Безопасно училище

Уважаеми родители,

В последните години вейпингът и употребата на наркотични вещества сред учениците стават все по-разпространени и тревожни явления. Като родители и възпитатели, нашата роля е да бъдем добре информирани, за да можем да подкрепим децата си в изграждането на здравословни навици и умения за справяне с предизвикателствата около тях.

Какво е важно да знаете за вейпинга и наркотиците? Какво представляват рисковете? Как да разпознаете евентуален проблем? Как да помогнем на децата да не попаднат в капана на вейпинга и наркотиците? 

Полезни ресурси за родители

🎬 Филми и документални продукции

      1.  „Доза щастие“ (2019) ● Тематика: Филмът показва суровата реалност на наркотичната зависимост, но и силата на човешкия дух, волята за промяна и възможността за втори шанс. Цел: Гледане от родители, педагози, психолози и дори по-големи ученици (16+) с цел превенция, разбиране и емоционално въздействие. Може да бъде добра отправна точка за дискусия за рисковете от дрогата, влиянието  на средата и значението на подкрепата.

      2. "The Social Dilemma" (2020, Netflix) ● Тематика: Влиянието на социалните мрежи върху поведението на младите хора, включително рисковете от пристрастяване и натиск. ● Значение: Макар не директно за вейпинг и наркотици, филмът показва как социалният натиск води до рискови поведения. 3. "Nicotine Kids: The Truth About Vaping" (BBC, 2023) ● Тематика: Документален филм за ръста на вейпинг сред деца и подрастващи. ● Подход: Съчетава интервюта с ученици, родители и специалисти. 

      3. "Nicotine Kids: The Truth About Vaping" (BBC, 2023) ● Тематика: Документален филм за ръста на вейпинг сред деца и подрастващи. ● Подход: Съчетава интервюта с ученици, родители и специалисти. 

📚 Книги за родители 

      1. "Как да говорим с децата си за наркотици и алкохол" – Ian Macdonald ● Практическо ръководство с насоки за ефективна комуникация с деца от 8 до 16 години.

      2. "Beautiful Boy" – David Sheff ● История на един баща, чийто син преминава през пристрастяване. Изключително силна и емоционална книга. ● Има и филмова адаптация с участието на Тимъти Шаламе.

      3. "The Teen Brain: A Neuroscientist's Survival Guide to Raising Adolescents and Young Adults" – Frances E. Jensen ● Дава научна перспектива как мозъкът на подрастващите работи и защо са по-склонни към рисково поведение.

      4. „Осъзнато родителство" – Шефали Цабари ● Макар не конкретно за наркотици, предлага дълбок поглед върху връзката родител-дете и съзнателното родителство.

Онлайн ресурси:

      ●  Национална информационна линия за наркотиците, алкохола и хазарта

      ●  Кампания на МОН - Просто кажи "НЕ" на наркотиците

        Канали като "Drug Free Kids" и "Talk. They Hear You" (SAMHSA) – предлагат материали на достъпен език, инфографики и ръководства за родители (на английски, но могат да се преведат).

        Български кампании – Можете да се свържете с Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА), които имат брошури и обучения за превенция.

  Заедно можем да изградим сигурна и подкрепяща среда, в която нашите деца да растат здрави, уверени и отговорни! 

                                                                   

Уважаеми родители,

Във връзка с тревожна информация за случващото се по време на организирани детски дискотеки в страната и събития, провеждани между 18:00 и 22:00 ч., в които се допуска употребата на алкохол, тютюневи и свързани с тях изделия, диазотен оксид (райски газ) и други наркотични вещества от страна на малолетни и непълнолетни лица, Ви информираме следното:

      1. Необходимо е да се следи, дали се спазва нормата на чл. 5б от Закона за закрила на детето за предлагането и продажбата на деца на алкохолни напитки, райски газ, наркотични вещества, тютюневи и свързани с тях изделия и изделия за пушене, различни от тютюневи изделия.

      2. Ваша отговорност е спазването на изискването за “вечерен час”, регламентирано в чл. 8 от Закона за закрила на детето и чл. 5 а от Наредбата за специализирана закрила на деца на обществени места, според което родителите, настойниците, попечителите или другите лица, които полагат грижи за дете, следва да го придружават на обществени места след 20:00ч., ако детето не е навършило 14-годишна възраст, а ако е навършило 14 години го придружават на обществени места след 22:00ч. или осигуряват пълнолетно дееспособно лице за придружител, като удостоверяват това му качество с декларация по образец.

      3. Недопустимо е присъствието на деца в обществени места, в които се представят програми с еротично или порнографско съдържание, в игрални зали или игрални казина, съгласно разпоредбата на чл. 6 от Наредбата за специализирана закрила на деца на обществени места.

  

Превенция на употребата на наркотици     

Превенцията е здравна политика, в която са ангажирани учениците, родителите, училището и понякога общността.

Предизвикателството на превенцията е да помогне на младите хора да адаптират своето поведение, възможности и благосъстояние спрямо голям брой въздействия, напр. социални норми, взаимодействия с връстниците, условия на живот и техните собствени личностни характеристики. 

Въвеждането на общ механизъм за противодействие на разпространението и употребата на наркотични вещества в училище се налага от разбирането, че реален напредък в борбата с това негативно явление в училище може да бъде постигнат само в резултат на прилагането на последователна и целенасочена политика, която се споделя и следва от цялата училищна общност и се подкрепя от всички отговорни институции. Подобна политика е необходимо да включва мерки и дейности за превенция и намеса, както и разписани алгоритми и отговорности за действие. 


Споделете

~ ~ ~ ~