ХОРАТА, КОИТО НИ ПОМАГАТ

ХОРАТА, КОИТО НИ ПОМАГАТ

ХОРАТА, КОИТО НИ ПОМАГАТ

В „месеца на добротата“ се проведоха поредица от срещи на учениците от всички класове в училището с хора, упражняващи помагащи професии.

На гости на първокласниците бяха нашите приятели от “Фабрика за усмивки” - Пловдив. Чрез игрите децата научиха ценни знания за оралната хигиена, забавляваха се и получиха страхотни подаръци.

Много усмивки, радостно настроение и искрени емоции, създадоха учениците от четвърти клас, които гостуваха на второкласниците и представиха създадените от тях книжки ,,Планини от Добрини". Малчуганите от II клас останаха запленени от ръкописните текстове и красивите рисунки, разкриващи природните красоти на България и свързани с опазване мира на планетата Земя, с обичта към родината, родното място и родното училище. Четвъртокласниците споделиха мечтите си за щастливо детство и по-добро бъдеще за всички нас.

Ветеринарният лекар д-р Димитър Стоилов непринудено разказа на децата от III и IV клас за своята детска мечта да стане футболист, но последвал съвета на майка си и избрал друго поприще. Децата научиха колко е важно да се спазва хигиена, как да се грижат за домашните любимци – кучета, котки, хамстери. Разбраха, че най-голямото животно, лекувано от д-р Стоилов е хипопотам, а най-малкото - пчела, че най-агресивни са малките породи кучета и още доста любопитни и интересни факти за животните.

Работното време на д-р Стоилов не е фиксирано и може да се случи, да го извикат за помощ рано сутрин, късно вечер, та дори и в два часа през нощта. Срещата завърши с послание към учениците, че всеки от тях, ако избере тази професия, трябва да обича животните и да работи с отдаденост и любов.

На учениците от V клас гостува гл. ас. д-р Йорданка Донкова, геолог по професия. Тя разказа и показа на учениците интересни и вълнуващи моменти, свързани с нейното хоби и призвание - спелеологията (наука за изследване на пещерите). Презентацията, която сподели пред учениците бе изпълнена с интересни факти за пещерите, флората и фауната в тях. Децата слушаха с интерес и показаха завидни познания по темата. Д-р Донкова сподели, че посвещава свободното си време на друга своя страст, свързана с пещерите – участие като доброволец в акции, свързани с осъществяване на дейности по спасяване на хора в пещери и пропасти. Една от спасителните акции, в които е участвала скоро е в дълбока пещера в Турция, където след повече от седмица тежки усилия спасителите изваждат американски учен. В сложната и мащабна операция участват спасители от седем държави, 19 от тях българи.

Д-р Йорданка Каварджиева – стоматолог и родител на нашата петокласничка Петя, се срещна с учениците от VI клас. Шестокласниците разбраха, че доброто здраве е по-скъпо й от най-голямото богатство и всеки от нас може да притежава това богатство, ако го оценява, пази и полага грижи за него. Защото както казва Хипократ: „Работа е необходима за здравето.“

Таткото на първокласничката Самуела и експерт по киберсигурност Стефан Делчев беседва със седмокласниците за правилата, които трябва да спазват в Интернет. Сподели случаи от своята практика, свързани с измами и киберпрестъпления. Учениците разказаха за ситуации, в които са попадали и получиха ценни съвети и препоръки за реакция от госта.

Като част от инициативите, свързани с "Месец на добротата - среща с хора, упражняващи ПОМАГАЩИ професии", на седмокласниците гостува д-р Дончо Котасов - съдов хирург в УМБАЛ "Пълмед".

С интерес учениците слушаха историята за избора на един млад човек да се посвети на лекарската професия. Получиха копие на Хипократовата клетва, разшириха познанията си за кръвоносните съдове в човешкия организъм и получиха интересни и изчерпателни отговори на въпросите си за: различни органи и системи в човешкото тяло, за хубавите и лошите моменти от работата на хирурга, как протича обучението на един лекар, какви качества трябва да притежава един млад човек, за да може да спасява човешки животи. Увлекателните истории на д-р Котасов успяха да "запалят" част от учениците да се насочат към медицина в последващите години на тяхното обучение."

В поредицата от срещи с хора, упражняващи хуманни и помагащи професии в „месеца на добротата“ учениците научиха няколко ценни урока:

  • Важно е да бъдат добри към планетата, към близките си и към себе си;
  • Ако се хранят здравословно, спортуват, четат книги, т. е ако правят добро на тялото и на мозъка си ще бъдат наистина щастливи;
  • Да се отнасят с уважение и толерантност по между си, да ценят малките жестове и да проявяват благодарност, а тя е незаменима.

Посланието, което възрастните отправиха към децата е да четат, много да четат и да бъдат добри хора.