УРОК ПО РОДОЛЮБИЕ
В навечерието на 146-годишнината от Освобождението на Пловдив от османско робство, два урока по родолюбие на тема „Руско-турската освободителна война – събития и личности”, проведоха пред учениците от III, IV, VI и VII клас, представители на Регионален клуб „Памет и бъдеще“- с. Цалапица към Национален съюз „Единство“-София. Те ни пренесоха в миналото на България, което е окървавено от петвековното османско робство, но и е родило славни и велики герои.
Вълнуващи разкази, учениците чуха за Априлското въстание, неговият нечут героизъм и кървав погром, за подвига и героизма на българските опълченци, руските и финландски войници, участвали в боевете на Шипка, за спасяването от опожаряване и унищожение на Пловдив - един от най-древните световни градове.
Любопитни подробности и факти, гостите споделиха за събития, свързани с Освобождаването на Пловдив от османско робство на 4/16 януари - важен момент от заключителния етап от Руско-турската война (1877-1878), започнал след превземането на Плевен (28 ноември/10 декември 1877 г.). Победата отваря пътя на руските войски към Беломорието и Одрин, към победния край на войната и приключването й с подписването на Санстефанския договор на 19 февруари/3 март 1878 г.
Учениците научиха за връзката на село Марково с драматичните военни събития от Руско-турската освободителна война.
Освен с интересни разкази, гостите впечатлиха учениците със специфичното облекло и въоръжение на българския четник и опълченец, руския и турския войник, на военоначалниците от руската и турската армии от края на ХIХ век.
С интерес децата разгледаха автентични оръжия, използвани в битките при Стара Загора, Плевен, Пловдив, Шипка и се потопиха в духа на отминалите героични и паметни времена.
Един прекрасен урок по родолюбие, с който децата ще съхранят своята идентичност и българската памет.